Architekt wnętrz, człowiek do zadań specjalnych

Architekt wnętrz, człowiek do zadań specjalnych

Projektant wnętrz przestał być już zawodem potrzebnym tylko w wybranych kręgach. Kiedyś uznawany za luksus, dla instytucji i zamożnych, dziś aranżuje również wnętrza „Kowalskich”. Usługi architektów stały się niezwykle popularne i bardzo chętnie korzysta z nich coraz większa grupa klientów.
Do zadań architekta wnętrz może należeć stworzenie projektu domu lub mieszkania, włączając w to przenoszenie ścian i zmiany konstrukcyjne. Po analizie potrzeb inwestora, projektant wnętrz znajduje rozwiązania, które pozwalają spełnić potrzeby, nawet te najbardziej wydumane. Architekt dopracowuje również koncepcję wyposażenia, urządzania i aranżacji, dobiera styl, kolory i nawet najmniejsze elementy dekoratorskie.

Wyjątkowe pomysły na wyjątkowe potrzeby
Architekt wnętrz ma szerokie pole do popisu tam, gdzie trudno o typowe rozwiązania. Na przykład, urządzenie biura w niewielkim mieszkaniu – z pomocą znanych sobie tricków i nowatorskich rozwiązań, pomoże wygospodarować przestrzeń biurową nawet w mieszkaniach, w których pozornie mogłoby się to wydawać niemożliwe. Niewielki pokój dla trójki dzieci? Przy sprawnej aranżacji i optymalnym wykorzystaniu każdego m2, da się zorganizować świetną przestrzeń dla maluchów, nawet w obrębie tylko jednego pokoju. Ciemna, niewielka kuchnia i potrzeba doświetlenia pomieszczenia? Na to również znajdzie się pomysł.
Projektant jest specjalistą nie tylko w zakresie przebudowy, ale zna również doskonale rynek. Nowinki i wchodzące dopiero technologie, które mogą znacząco odmienić wygląd i funkcjonalność każdego wnętrza i pomóc uzyskać pożądany efekt.

Elastyczny zakres współpracy
Choć zadania architekta wnętrz mogą być kompleksowe, zakres umowy tworzą obie strony. Oznacza to, że inwestor sam decyduje, na jakim polu jest mu potrzebne wsparcie. Może obejmować bazowy projekt domu lub tylko jego aranżację i końcowe wykończenie.
Każda współpraca rozpoczyna się od rozmowy o potrzebach i oczekiwaniach. Gruntowna analiza pozwala zaproponować takie rozwiązania, które sprawdzą się w indywidualnych przypadkach. Projektant zna style, materiały, oferty sklepów, wszystko to potrafi zgrabnie łączyć, tworząc wnętrza szyte na miarę potrzeb tych, którzy je zamawiają. Kolejny etap to wizualizacja – jeszcze zanim poczynione zostaną zakupy i podjęte pierwsze decyzje, inwestor może rzucić okiem na planowany efekt zmian. Zaawansowane programy graficzne, na których pracują architekci, umożliwiają tworzenie precyzyjnych wizualizacji i dokonywanie na tym etapie wygodnych zmian.

Mniejsze ryzyko
Mając na uwadze, że budowy czy duże remonty, to prace, które wykonuje się raz na wiele lat (a czasem raz na całe życie) i oznaczają spore wydatki, warto wesprzeć się wiedzą specjalisty. Unikalne umiejętności projektanta wnętrz sprawiają, że przestrzeń jest nie tylko ładna, dopasowana do potrzeb i preferencji, ale również doskonale wykorzystana i funkcjonalna. To inwestycja, która się opłaca. Pozwala uniknąć błędów, pozwala uzyskać pożądany efekt – co byłoby niemożliwe bez fachowej wiedzy, dostępu do programów i znajomości oferty nowoczesnych sklepów, pozwala osiągnąć niemożliwe – spełnić potrzeby w sytuacjach, w których osiągnięcie celu pozornie mogłoby się wydawać nierealne.